Voda v Brně je kvůli bakteriím pitná jen po převaření
Voda v Brně je kvůli bakteriím pitná jen po převaření
Brněnské vodárny a kanalizace po konzultaci s hygieniky ve čtvrtek vydaly doporučení všem obyvatelům Brna, aby vodu z kohoutku pili jen poté, co ji převaří. Důvodem je výskyt bakterií. Doporučení je platné okamžitě, jak dlouho bude trvat, zatím není jasné. Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek tvrdí, že jde spíše o preventivní opatření.
Dnes 13:10 - Brno
Brněnské vodárny a kanalizace zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů. Voda se proto může na krátký čas kvůli těmto opatřením zakalit, tvrdí vedení vodáren.
Brněnské vodárny a kanalizace jsou akciová společnost, kterou z 51 procent vlastní město. Převážná většina zbývajících akcií patří francouzské vodárenské společnosti Suez Environnement. Ke konci loňského roku společnost provozovala 1416 kilometrů vodovodní a 1208 kilometrů stokové sítě.
Většinu vody přivádějí Brněnské vodárny a kanalizace takzvaným březovským vodovodem z oblasti Březové nad Svitavou na Svitavsku.
Voda v celém Brně není pitná kvůli výskytu bakterií. Lidé ji musí převařit
Foto: Thinkstock
Brno - Voda v Brně je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt bakterií, podle Brněnských vodáren a kanalizací zaznamenaný jen v nízkém množství. Potvrdil to dispečink vodáren. Doporučení konzultované s hygieniky vstupuje v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat. Dokud vzorky nevyhodnotí laboratoř, mimořádná událost se týká celého území Brna.
Brněnské vodárny a kanalizace jako preventivní opatření zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.
Vedoucí oddělení odboru hygieny obecné a komunální z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Derková Brňany uklidňuje. "Lidem by voda nic udělat neměla, zhoršená kvalita vypovídá jen to, že provozně není něco v pořádku." Podle ní za zhoršenou kvalitu vodu může horké počasí, které vodu ohřálo z běžných 12 až 14 na 18 až 20 stupňů Celsia a dezinfekce tedy nepůsobí, jak by měla.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek podrobnější informace od hygieniků shání. "Vyžádal jsem si podrobné informace hygieniků a provozovatelů veřejných vodovodů k případným opatřením v rámci IZS a orgánů krizového řízení," upřesnil.
Webové stránky brno.cz a server Brněnských vod a kanalizací patrně kvůli přetížení přestaly fungovat.